Vin spumant Prosecco alb Maschino Prosecco Millesimato DOCG, 0.75L

Vin spumant Prosecco alb Maschino Prosecco Millesimato DOCG, 0.75L

Vinul spumant Prosecco Maschino Prosecco Millesimato DOCG este un vin efervescent de calitate superioară, produs în regiunea viticolă renumită Prosecco din nordul Italiei. Cu o capacitate de 0.75 litri, acest vin prezintă o culoare albă strălucitoare, caracteristică Proseccourilor de top. Millesimato indică faptul că vinul este produs din struguri recoltați într-un singur an, ceea ce subliniază calitatea și unicitatea sa. DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) este cea mai înaltă clasificare a vinurilor italiene, garantând stricta supraveghere a procesului de producție și originea autentică a vinului.

Prosecco-ul Maschino Millesimato se distinge prin aroma sa proaspătă și fructată, cu note delicate de măr verde, pere și flori albe, completate de o aciditate echilibrată și o mousse plăcută și persistentă. Perlajul fin și persistent evidențiază metoda tradițională de fermentare utilizată, oferind o experiență degustativă rafinată și elegantă.

Acest vin spumant este ideal pentru ocazii speciale sau ca aperitiv, putând fi servit și alături de preparate ușoare, fructe de mare sau deserturi fine. Temperatura recomandată pentru servire este între 6 și 8 grade Celsius, pentru a maximiza buchetul aromatic și a păstra efervescența caracteristică. Maschino Prosecco Millesimato DOCG este o alegere excelentă pentru cunoscătorii care apreciază vinurile spumante de înaltă calitate, oferind o experiență gustativă memorabilă.