Vin spumant Prosecco alb Ardenghi Valdomino Extra Dry, 0.75L

În stoc

Vin spumant Prosecco alb Ardenghi Valdomino Extra Dry, 0.75L

Vinul spumant Prosecco Ardenghi Valdomino Extra Dry este o expresie vibrant─â a terroir-ului specific regiunii Prosecco, situat─â ├«n inima Italiei. Ambalat ├«ntr-o sticl─â de 0.75 litri, acest Prosecco se caracterizeaz─â printr-o culoare alb─â cristalin─â, care reflect─â puritatea ╚Öi prospe╚Ťimea vinului.

Termenul “Extra Dry” indic─â un nivel u╚Öor mai ridicat de dulcea╚Ť─â comparativ cu un Prosecco Brut, oferind o balan╚Ť─â pl─âcut─â ├«ntre dulcea╚Ť─â ╚Öi aciditate, ceea ce ├«l face extrem de versatil ╚Öi apreciat. Valdomino este o expresie a dedic─ârii produc─âtorului Ardenghi ├«n crearea unor vinuri spumante care reflect─â tradi╚Ťia ╚Öi pasiunea pentru viticultura de calitate.

Aroma acestui Prosecco Extra Dry este ├«mbog─â╚Ťit─â cu note florale ╚Öi de fructe albe, cum ar fi piersica ╚Öi m─ârul verde, urmate de accente subtile citrice ╚Öi de fructe exotice, care contribuie la complexitatea sa aromatic─â. Bulele fine ╚Öi persistente adaug─â o textur─â pl─âcut─â ╚Öi o senza╚Ťie de s─ârb─âtoare la fiecare ├«nghi╚Ťitur─â.

Vinul spumant Ardenghi Valdomino Extra Dry este ideal pentru a fi savurat ca aperitiv, dar se potrive╚Öte de minune ╚Öi al─âturi de o gam─â larg─â de preparate, de la antipasti u╚Öoare p├ón─â la fructe de mare ╚Öi salate. Temperatura ideal─â de servire este ├«ntre 6 ╚Öi 8 grade Celsius, pentru a accentua proeminen╚Ťa aromelor ╚Öi fine╚Ťea bulelor.

Acest Prosecco reprezint─â o alegere excelent─â pentru cei care caut─â un vin spumant care combin─â elegan╚Ťa cu un caracter accesibil ╚Öi o u╚Öoar─â dulcea╚Ť─â, fiind potrivit at├ót pentru ocazii speciale, c├ót ╚Öi pentru momente de relaxare cotidiene. Ardenghi Valdomino Extra Dry este un exemplu str─âlucitor al calit─â╚Ťii ╚Öi stilului pe care regiunea Prosecco le poate oferi.