Vin spumant Prosecco alb Ardenghi Valdomino Extra Dry, 0.75L

Vin spumant Prosecco alb Ardenghi Valdomino Extra Dry, 0.75L

Vinul spumant Prosecco Ardenghi Valdomino Extra Dry este o expresie vibrantă a terroir-ului specific regiunii Prosecco, situată în inima Italiei. Ambalat într-o sticlă de 0.75 litri, acest Prosecco se caracterizează printr-o culoare albă cristalină, care reflectă puritatea și prospețimea vinului.

Termenul “Extra Dry” indică un nivel ușor mai ridicat de dulceață comparativ cu un Prosecco Brut, oferind o balanță plăcută între dulceață și aciditate, ceea ce îl face extrem de versatil și apreciat. Valdomino este o expresie a dedicării producătorului Ardenghi în crearea unor vinuri spumante care reflectă tradiția și pasiunea pentru viticultura de calitate.

Aroma acestui Prosecco Extra Dry este îmbogățită cu note florale și de fructe albe, cum ar fi piersica și mărul verde, urmate de accente subtile citrice și de fructe exotice, care contribuie la complexitatea sa aromatică. Bulele fine și persistente adaugă o textură plăcută și o senzație de sărbătoare la fiecare înghițitură.

Vinul spumant Ardenghi Valdomino Extra Dry este ideal pentru a fi savurat ca aperitiv, dar se potrivește de minune și alături de o gamă largă de preparate, de la antipasti ușoare până la fructe de mare și salate. Temperatura ideală de servire este între 6 și 8 grade Celsius, pentru a accentua proeminența aromelor și finețea bulelor.

Acest Prosecco reprezintă o alegere excelentă pentru cei care caută un vin spumant care combină eleganța cu un caracter accesibil și o ușoară dulceață, fiind potrivit atât pentru ocazii speciale, cât și pentru momente de relaxare cotidiene. Ardenghi Valdomino Extra Dry este un exemplu strălucitor al calității și stilului pe care regiunea Prosecco le poate oferi.